Végrendelet bejegyzése és lekérdezése – Magyarország

Magyarország

Végrendelet bejegyzése és lekérdezése
  •  Melyek a fontosabb végrendeleti formák Magyarországon?

* a közvégrendelet, melyet közjegyző foglal közokiratba,

* a holográf magánvégrendelet, melyet az örökhagyó saját kezűleg ír és ő is írja alá, valamint ő írja a keltezés dátumát is,

* az allográf (vagy « tanúk előtt aláírt ») magánvégrendelet, melyet az örökhagyó két tanú előtt ír alá,

* a közjegyzőnél személyesen letétbe helyezett magánvégrendelet, akár nyílt, akár zárt irat formájában.

* az öröklési szerződés olyan szerződés, amelyben az örökhagyó a vele szerződő felet tartás vagy életjáradék fejében örökösévé teszi.

* a halál esetére szóló ajándékozás olyan speciális ajándékozás, amely révén a tulajdonjog a megajándékozottra az ajándékozó halálakor száll át.

* a szóbeli végrendelet, mely csak olyan kivételes esetekben tehető, amikor az örökhagyó az életét fenyegető olyan rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé. A jogintézmény természeténél fogva ez nem szerepel a Magyar Országos Közjegyzői Kamara által vezetett végintézkedések nyilvántartásában.

  • Létezik-e végrendelet-nyilvántartás Magyarországon?

Igen, mégpedig kettő: az egyik ilyen nyilvántartást az ügyvédek kezelik, míg a másikat a közjegyzők. Az ügyvédi számítógépes nyilvántartás adatait zárt informatikai rendszeren keresztül átveszi a közjegyzők által vezetett nyilvántartó rendszer. A végintézkedések bejegyzése és lekérdezése számítógépes rendszer segítségével történik.

I.A végrendelet bejegyzése
  • Miért jegyeztessük be végrendeletünket?

Végrendeletet a nyilvántartásba bejegyeztetni nem kötelező, csak a közjegyző által okiratba foglalt vagy közjegyzőnél letétbe helyezett végrendeletek esetén. Mindazonáltal, a fel nem lelhető végrendelet egyenértékű azzal, hogy nincs végrendelet.

Ezért javasolt valamennyi végrendelet bejegyzése a nyilvántartásba. Így az örökhagyó biztos lehet abban, hogy végakarata fellelhető és halála után teljesíthető.

  • Ki jegyeztetheti be végrendeletét?

Az örökhagyó polgárok számos jogi szakemberhez fordulhatnak végrendeletük nyilvántartásba történő bejegyeztetése céljából: közjegyzőhöz, ügyvédhez.

A bejegyzési eljárás elektronikus, és az ügyvédi nyilvántartásból is elektronikusan kerülnek át az adatok a közjegyzői nyilvántartásba. Papíralapú űrlap nincs használatban.

A nyilvántartásba nem a végrendelet tartalma, hanem azok az információk kerülnek bejegyzésre, melyek lehetővé teszik megtalálását.

  • Ki őrzi a végrendeletet?

A végrendeletet az a szakember őrzi, akinél készült a végrendelet, illetve akinél a végrendelet letétbe helyezésre került. A közjegyzők szolgálati viszonyának megszűnése után a Magyar Országos Közjegyzői Kamara levéltára őrzi a végintézkedéseket. Az ügyvéd által letétbe vett és a nyilvántartásba bejelentett végintézkedéseket a Magyar Ügyvédi Kamara őrzi.

  • Az örökhagyó hozzátartozói tanulmányozhatják-e a nyilvántartást míg az örökhagyó életben van?

Nem, a végrendelet létezése és tartalma titok marad az örökhagyó teljes élettartama alatt.

  • Mennyibe kerül a végrendelet bejegyeztetése?

A végrendelet közjegyzői nyilvántartásba történő bejegyeztetése ingyenes.

II.Végrendelet lekérdezése
  • Ki fordulhat lekérdezési kérelemmel a végrendelet-nyilvántartáshoz?

A nyilvántartást csak:

  1. eljárása során a végintézkedést okiratba foglaló, illetve letétbe vevő vagy a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző,
  2. a végintézkedő kérelmére a végintézkedőre vonatkozó adatkörben bármely közjegyző, továbbá
  3. az országos kamara
    1. belföldi bíróság vagy belföldi nyomozó hatóság törvényben meghatározott feladata ellátása érdekében érkezett kérelem teljesítése céljából, valamint
    2. hagyatéki eljárás lefolytatása céljára az azt lefolytató külföldi bíróságtól, közjegyzőtől, más hatóságtól, végrendeleti végrehajtótól vagy hagyatéki gondnoktól érkezett kérelem teljesítése céljából jogosult.
  • Szükséges-e halotti anyakönyvi kivonat felmutatása?

Nem, a magyar közjegyző a hagyatéki leltár érkezése után kötelezően lekérdezi a nyilvántartást. Külföldi megkeresés esetén a megkeresésből ki kell derülnie az elhalálozás idejének és a megkereső (például: közjegyző, bíróság más hatóság) előtt folyamatban lévő eljárás tényének (például: eljáró bíróság megnevezése, címe, eljárás ügyszáma).

  • Mennyibe kerül a lekérdezés?

A nyilvántartás lekérdezése ingyenes.                                         

******

Hongrie - Fiche pratique - inscrire et rechercher un testament - Hongrie - HU