* a közvégrendelet, melyet közjegyző foglal közokiratba,
* a holográf magánvégrendelet, melyet az örökhagyó saját kezűleg ír és ő is írja alá, valamint ő írja a keltezés dátumát is,
* az allográf (vagy « tanúk előtt aláírt ») magánvégrendelet, melyet az örökhagyó két tanú előtt ír alá,
* a közjegyzőnél személyesen letétbe helyezett magánvégrendelet, akár nyílt, akár zárt irat formájában.
* az öröklési szerződés olyan szerződés, amelyben az örökhagyó a vele szerződő felet tartás vagy életjáradék fejében örökösévé teszi.
* a halál esetére szóló ajándékozás olyan speciális ajándékozás, amely révén a tulajdonjog a megajándékozottra az ajándékozó halálakor száll át.
* a szóbeli végrendelet, mely csak olyan kivételes esetekben tehető, amikor az örökhagyó az életét fenyegető olyan rendkívüli helyzetben van, amely írásbeli végrendelet tételét nem teszi lehetővé. A jogintézmény természeténél fogva ez nem szerepel a Magyar Országos Közjegyzői Kamara által vezetett végintézkedések nyilvántartásában.
Igen, mégpedig kettő: az egyik ilyen nyilvántartást az ügyvédek kezelik, míg a másikat a közjegyzők. Az ügyvédi számítógépes nyilvántartás adatait zárt informatikai rendszeren keresztül átveszi a közjegyzők által vezetett nyilvántartó rendszer. A végintézkedések bejegyzése és lekérdezése számítógépes rendszer segítségével történik.
Végrendeletet a nyilvántartásba bejegyeztetni nem kötelező, csak a közjegyző által okiratba foglalt vagy közjegyzőnél letétbe helyezett végrendeletek esetén. Mindazonáltal, a fel nem lelhető végrendelet egyenértékű azzal, hogy nincs végrendelet.
Ezért javasolt valamennyi végrendelet bejegyzése a nyilvántartásba. Így az örökhagyó biztos lehet abban, hogy végakarata fellelhető és halála után teljesíthető.
Az örökhagyó polgárok számos jogi szakemberhez fordulhatnak végrendeletük nyilvántartásba történő bejegyeztetése céljából: közjegyzőhöz, ügyvédhez.
A bejegyzési eljárás elektronikus, és az ügyvédi nyilvántartásból is elektronikusan kerülnek át az adatok a közjegyzői nyilvántartásba. Papíralapú űrlap nincs használatban.
A nyilvántartásba nem a végrendelet tartalma, hanem azok az információk kerülnek bejegyzésre, melyek lehetővé teszik megtalálását.
A végrendeletet az a szakember őrzi, akinél készült a végrendelet, illetve akinél a végrendelet letétbe helyezésre került. A közjegyzők szolgálati viszonyának megszűnése után a Magyar Országos Közjegyzői Kamara levéltára őrzi a végintézkedéseket. Az ügyvéd által letétbe vett és a nyilvántartásba bejelentett végintézkedéseket a Magyar Ügyvédi Kamara őrzi.
Nem, a végrendelet létezése és tartalma titok marad az örökhagyó teljes élettartama alatt.
A végrendelet közjegyzői nyilvántartásba történő bejegyeztetése ingyenes.
A nyilvántartást csak:
Nem, a magyar közjegyző a hagyatéki leltár érkezése után kötelezően lekérdezi a nyilvántartást. Külföldi megkeresés esetén a megkeresésből ki kell derülnie az elhalálozás idejének és a megkereső (például: közjegyző, bíróság más hatóság) előtt folyamatban lévő eljárás tényének (például: eljáró bíróság megnevezése, címe, eljárás ügyszáma).
A nyilvántartás lekérdezése ingyenes.
******